Gmina Wręczyca Wielka działająca przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we Wręczycy Wielkiej ogłasza nabór uczestników do Programu Ministra Pracy Rodziny i Polityki Społecznej ,,Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024.
W ramach ogłoszonego Programu Gmina Wręczyca Wielka uzyska środki w kwocie: 176 766,00 zł, co pokryje całkowitą wartość Projektu.
Zadanie to jest finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Nabór wniosków prowadzony będzie w terminie od dnia 25 stycznia 2024r. do 5 lutego 2024r.
Udział w programie dla osób niepełnosprawnych jest całkowicie nieodpłatny.
W ramach Programu planuje się objąć wsparciem asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością 12 mieszkańców Gminy Wręczyca Wielka w podziale na:
-
3 dzieci w wieku do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
-
7 osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (tj. min. 2 symbole rodzaju niepełnosprawności w orzeczeniu) wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego,
-
1 osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
-
1 osoba posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług asystenta osobistego proszone są o dostarczenie niżej wskazanych dokumentów tj.:
-
KARTY ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego do wyżej wymienionych lub w przypadku dzieci do 16. roku życia orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
-
KLAUZULI INFORMACYJNEJ RODO
-
KARTA ZAKRESU CZYNNOŚCI W RAMACH USŁUGI ASYSTENCJI OSOBISTEJ
do siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej we Wręczycy Wielkiej, ul. Sienkiewicza 1 (pokój nr 31)
lub wysłać pocztą tradycyjną na adres: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Sienkiewicza 1, 42 – 130 Wręczyca Wielka (decyduje data nadania w placówce poczty). W przypadku trudności ze złożeniem wniosku lub uzyskaniem informacji dotyczących Programu prosimy o kontakt: tel. 534 166 081, 34 377 84 31 lub 34 319 24 66.
KARTA ZGŁOSZENIA, KARTA ZAKRESU CZYNNOŚCI oraz KLAUZULA INFORMACYJNA RODO znajdują się poniżej - w Plikach do pobrania.
Powyższe druki można pobrać również w Ośrodku Pomocy Społecznej we Wręczycy Wielkiej, ul. Sienkiewicza 1, pokój nr 31.
Realizator Programu przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby: osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i osób posiadających orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
Decyzja o zakwalifikowaniu będzie również podejmowana z uwzględnieniem pierwszeństwa dla osób, które nie korzystały z Programu w poprzednich edycjach.
Zakwalifikowanie do programu odbywać się będzie w oparciu o limit osób niepełnosprawnych dla poszczególnych stopni niepełnosprawności z uwzględnieniem osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością i jej ograniczeniami.
Zgłoszenie uczestnika nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do uczestnictwa w Programie.
Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować.
W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, finansowane ze środków publicznych.
Kto może być asystentem osoby niepełnosprawnej?
1) osoby wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego(w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024; lub
2) osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta; lub
3) osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu.
Usług asystencji osobistej nie mogą świadczyć osoby będące członkami rodziny uczestnika, tj. wstępni lub zstępni, małżonek, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa, macocha, ojczym oraz osoby pozostające we wspólnym pożyciu, a także osoby pozostające w stosunku przysposobienia z uczestnikiem, opiekuni prawni uczestnika lub osoby faktycznie zamieszkujące razem z uczestnikiem.
Wyboru asystenta dokonuje się poprzez wpisanie osoby na karcie zgłoszenia do Programu oraz w dalszych czynnościach rekrutacyjnych poprzez złożenie oświadczenia o wyborze asystenta wraz z informacją, iż jest on przygotowany do realizacji usług asystencji osobistej.
Ważne! Od asystentów świadczących usługi na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16 roku życia dodatkowo wymagane są następujące dokumenty:
• Zaświadczenie o niekaralności,
• Informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle seksualnym (wydruk pobranej przez Realizatora informacji z Rejestru),
• Pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
Prosimy o zapoznanie się z treścią całego Programu
https://niepelnosprawni.gov.pl/download/program-aoon-jst-edycja-2024-1692196373.pdf