Będą one obchodzone pomiędzy 1 a 9 września. Zaplanowano m.in. spotkania z ekspertami od uzależnień, warsztaty, wykłady, projekcje filmów, akcję informacyjną, a nawet piknik integracyjny.
Każdego roku na całym świecie 9 września (09.09 – zestawienie dziewiątek pochodzi od dziewięciu miesięcy ciąży) obchodzimy Światowy Dzień FAS (Alkoholowy zespół płodowy). Jest to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na problemy osób z tym zespołem oraz uświadomić przyszłym matkom szkodliwość picia alkoholu w czasie ciąży i jego negatywnego wpływu na rozwój płodu, a w konsekwencji na dalszy rozwój dziecka.
FAS (Fetal Alcohol Syndrome) jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży. Coraz częściej używa się określenia FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder), spektrum alkoholowych zaburzeń płodowych, jako terminu parasolowego, opisującego w sposób praktyczny różnorodne zaburzenia związane z płodową ekspozycją na alkohol, obejmującego wiele dysfunkcji fizycznych oraz zaburzeń w rozwoju poznawczym, uczeniu się i zachowaniu.
Świadomość problemu ma kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu chorobie. Gmina Miasto Częstochowa przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-profilaktycznej pn. Ciąża bez alkoholu – powstrzymać FASD.
Warto przypominać, że:
• piwo, wino i wódka zawierają ten sam alkohol etylowy, tylko w różnych stężeniach,
• każda ilość alkoholu, nawet lampka wina lub okazjonalnie wypity drink działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko,
• im większa ilość alkoholu, tym większe jest ryzyko poważnych uszkodzeń,
• cząstki etanolu zawartego w alkoholu bez problemu przenikają przez łożysko,
• piwo bezalkoholowe, zgodnie ze definicją napoju alkoholowego może zawierać do 0,5% alkoholu etylowego! Bądź uważna – nie narażaj swojego dziecka!
Kiedy kobieta będąc w ciąży pije alkohol, zachodzi ryzyko, że jej dziecko będzie musiało zapłacić za to w przyszłości wysoką cenę. Czasami płaci ją przez całe swoje życie, zmagając się z zaburzeniami rozwoju fizycznego i umysłowego.
Obchody Częstochowskich Dni Świadomości FAS rozpoczną się 1 września br. podczas Pikniku Stowarzyszenia Abstynenckiego „Północ” pn. „Zdrowe akcje i relacje – profilaktyka i edukacja” na Zbiorniku Wodnym Okoń – Wodociągi przy ul. Kucelińskiej 22. W ramach pikniku m.in. zostanie utworzone miasteczko profilaktyczne „Chcesz być zdrowy. Przegoń chmury samotności i odkryj cudowną moc pozytywnych relacji”, gdzie zostaną przeprowadzone warsztaty edukacyjne w zakresie profilaktyki uzależnień i FAS oraz zdrowego trybu życia, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wzajemnych relacji i ich rozpoznawania oraz zarządzania nimi i samoregulowania.
Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie „DLA RODZINY” organizuje 5 września br. o godzinie 16.00, w siedzibie Częstochowskiego Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Józefa Sułkowskiego 9 w Częstochowie warsztaty dla przyszłych mam i wszystkich osób zainteresowanych tematem, objętych wsparciem Stowarzyszenia.
6 września br. o godzinie 13.00, również w siedzibie Stowarzyszenia (ul. Józefa Sułkowskiego 9), odbędzie się spotkanie członków Porozumienia – Częstochowa Dla Rodziny. Tematem spotkania będzie między innymi przedstawienie planu wydarzeń związanych z działaniami na rzecz dzieci i rodzin na najbliższy kwartał oraz zagadnieniami związanymi ze Światowym Dniem FAS (prezentacja krótkiego materiału filmowego).
9 września br. odbędą się spotkania edukacyjne dot. FAS i FASD połączone z wyświetleniem krótkich filmów na ten temat – o godzinie 10.00 w Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”, przy ul. Krakowskiej 34, a o godzinie 11.00 w Fundacji dla Rozwoju przy ul. Tadeusza Kościuszki 13.
Do obchodów Światowego Dnia FAS, włącza się również Ośrodek Kuratorski nr 1 przy Sądzie Rejonowym w Częstochowie, proponując zajęcia dla swoich podopiecznych i ich rodziców.