Rok od ataku na Ukrainę – jak gmina pomagała uchodźcom
W nocy 24 lutego 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z orędziem do narodu, podczas którego ogłosił początek wojskowej operacji specjalnej mającej na celu obronę ludności Donbasu przed „ludobójstwem” oraz „demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy”. W rzeczywistości tego dnia Rosja rozpoczęła bezprawną i krwawą agresję zbrojną na sąsiadującą Ukrainę.
Kilkadziesiąt tysięcy osób zginęło w wyniku rosyjskich ostrzałów i bombardowań. Przerażeni obywatele Ukrainy rozpoczęli ucieczkę z terytorium zaatakowanego kraju. Według danych Straży Granicznej od 24 lutego 2022 do lutego 2023 roku granicę polsko-ukraińską przekroczyło 9,945 mln uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci.
Do naszej gminy przybyło wielu uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Liczba ta jest nie do końca oszacowana, ponieważ spora część osób zatrzymywała się u nas w gminie na jedną noc, uzyskiwała doraźną pomoc, po czym przemieszczała się dalej do miejsca docelowego. Cześć z nich zatrzymało się u osób prywatnych, mieszkańców naszej gminy, duża część zostawała zakwaterowana w tzw. miejscach zbiorowego zakwaterowania tj. strażnicach OSP w Kulejach i na Długim Kącie, domkach przy Szkole Podstawowej w Węglowicach. Dzięki pomocy mieszkańców gminy, którzy z wielkim sercem brali udział w przeróżnych zbiórkach, nasi goście z Ukrainy mieli przez kilka miesięcy zapewnione bezpieczne schronienie oraz wszelką inną pomoc.
- Żadna osoba, która uciekła przed wojną i trafiła do Gminy Wręczyca Wielka nie pozostała bez pomocy. Pracujemy nad tym, żeby zapewnić miejsca noclegowe i wszelkie niezbędne wsparcie wszystkim, którzy tu trafili – mówił Wójt Gminy Tomasz Osiński.
W obliczu kryzysu wywołanego wojną, zwłaszcza w pierwszych tygodniach jej trwania, Polacy masowo ruszyli do pomocy, działania podjęła również nasza gmina oraz mieszkańcy. Gmina zorganizowała zbiórki, podczas których zbieraliśmy m.in.: śpiwory, karimaty, koce, pościele, ręczniki, środki higieniczne, odzież. Jak zwykle nie zawiedliśmy się na naszych mieszkańcach. Magazyn szybko zapełnił się niezbędnymi rzeczami i produktami.
Pracownicy Urzędu Gminy Wręczyca Wielka oraz Ośrodka Pomocy Społecznej wraz ze druhami OSP przygotowywali miejsca noclegowe z zaopatrzeniem w pościele, ręczniki, podstawowe artykuły higieniczne, odzież, artykuły żywnościowe. Goście z Ukrainy bardzo szybko w miejscach zbiorowego zakwaterowania brali sprawy codziennego funkcjonowania w swoje ręce- sami przygotowywali posiłki, sprzątali, prali, organizowali sobie czas. Cały czas jednak otoczeni byli opieką pracowników urzędu gminy, GOPS, strażaków, którzy pomagali przy dojazdach w załatwianiu różnych spraw oraz załatwiali opiekę zdrowotną i porady lekarza, wykupywali leki, kiedy była taka potrzeba.
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej został zatrudniony tłumacz języka ukraińskiego, który pomagał na strażnicach OSP oraz przy załatwianiu spraw urzędowych czy zdrowotnych.
- W pomoc zaangażowali się wszyscy: Mieszkańcy, instytucje, stowarzyszenia, szkoły, Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich, przedsiębiorcy. Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc i wsparcie dla obywateli Ukrainy – mówił Wójt Osiński.
Gmina Wręczyca Wielka wraz ze Starostem Powiatowym w Kłobucku w marcu 2022 roku, zorganizowała koncert charytatywny „Podaj rękę Ukrainie”. Podczas koncertu prowadzono zbiórkę pieniężną na rzecz dzieci z Ukrainy. Wszystkie środki pieniężne oraz pomoc rzeczowa zebrana podczas koncertu, zostały przeznaczone na pomoc dla uchodźców oraz pomoc żołnierzom walczącym na Ukrainie.
W dniu 12 marca 2022 opublikowana została ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W ustawie tej nakreślono szereg zadań dla samorządów, które miały defacto na celu pomoc obywatelom Ukrainy. Jednym z obowiązków było zalegalizowanie pobytu poprzez wydanie nr PESEL ze statusem UKR, który to predysponował do możliwości ubiegania się o różne formy pomocy i wsparcia. W ciągu ubiegłego roku biuro dowodów osobistych Urzędu Gminy Wręczyca Wielka oraz meldunków nadało status UKR i numer PESEL ok 400 obywatelom Ukrainy.
Od marca do sierpnia 2022 roku największa grupa uchodźców przebywała w remizie w Długim Kącie oraz w Kulejach. Były to przede wszystkim kobiety sprawujące opiekę nad dziećmi oraz jeden niepełnosprawny emeryt. W tym czasie odpowiedzialni za pomoc pracownicy tutejszego urzędu wspierali gości zapewniając im podstawowe środki rzeczowe, pomagając w załatwieniu formalności urzędowych, zapewniając pomoc psychologiczną oraz medyczną jeśli taka była konieczna.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizował następujące zadania określone w tzw. specustawie ukraińskiej
- wypłacił 256 jednorazowych świadczeń 300 zł. obywatelom Ukrainy
- 3 osób zostało objętych pomocą w formie zasiłków celowych
- 1 osoba została objęta zasiłkiem stałym
- 34 dzieci zostało objętych pomocą w formie opłacania posiłków w szkołach i przedszkolach
- 30 rodzin skorzystało ze świadczeń rodzinnych
- 1 osoba skorzystała ze świadczenia rodzicielskiego
- 1 osoba skorzystała z zasiłku pielęgnacyjnego
- 1 osoba skorzystała ze świadczenia pielęgnacyjnego
- 7 obywateli Ukrainy zostało skierowanych do Centrum Integracji Społecznej „Druga Szansa” w Kłobucku
Ponadto 6 osób zostało objętych wsparciem i pomocą z tytułu powierzenia przez sąd funkcji tymczasowego opiekuna wobec małoletnich obywateli Ukrainy pozbawionych opiekuna prawnego na terenie Polski.
Gmina Wręczyca Wielka prowadziła również działania polegające na udzielaniu wyjaśnień i poradnictwa mającego na celu załatwienie ważnych spraw związanych z kwestiami nabycia dodatkowych uprawnień finansowych (np. świadczenie wychowawcze czy Dobry Start w ZUS,), uzyskania pracy czy poprawy stanu zdrowia.
Obywatele Ukrainy mieli również możliwość skorzystać z pomocy w formie:
- stypendiów szkolnych i zasiłków szkolnych,
- dodatków mieszkaniowych,
- wsparcia asystenta rodziny.
GOPS wraz ze Szkołą Podstawową w Kulejach przy wsparciu OSP w Kulejach ze środków finansowych Gminy Wręczyca Wielka zorganizował festyn integracyjny, mający na celu integracyjną zabawę dzieci różnych narodowości, poznanie się rodziców oraz promowanie wartości rodziny. Ośrodek Pomocy Społecznej wypłaca świadczenia dla osób, które zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy zgodnie z ustawą.
Gmina Wręczyca Wielka systematycznie zaopatrywała magazyn powiatowy w niezbędne środki, które trafiały prosto do Ukrainy. Oprócz środków higienicznych, śpiworów, elektroniki (latarki, baterie), długoterminowej żywności, z naszej gminy za pośrednictwem Ochotniczych Straży Pożarnych przekazano m.in.: 2 agregaty prądotwórcze, ubrania ochronne Nomex, rękawice ochronne, hełmy, prądownice, torby medyczne i latarki akumulatorowe.
- Pragnę wyrazić najgłębszą wdzięczność każdemu z Państwa, kto zaangażował się w jakikolwiek sposób w akcję humanitarną. Nasze wspólne działania są najlepszą demonstracją solidarności. Dziękuję również Dyrektorom szkół i przedszkoli oraz całemu Zespołowi Obsługi Placówek Oświatowych za zorganizowanie, przyjęcie i zapewnienie edukacji szkolnej i przedszkolnej w placówkach oświatowych Gminy Wręczyca Wielka – mówił Wójt Tomasz Osiński.